SPRZEDAŻ CIELĄT
BYCZKI MIĘSNE

Sprzedaż cieląt


 

Tomasz Dudkowiak

Tel  605 887 080

Adam Niedziałkowski

Tel  534 281 961

Kredyty

Tel  535 183 199

 


 biuro@bykpol.pl

Zasady odchowu cieląt

-unikajmy zmian temperatur w odchowalni, jak ognia wystrzegajmy się przegrzania bo to one, a nie wychłodzenie jest podstawowym problemem chorób płuc cieląt.

-unikajmy mleka słabej jakości preparatów na bazie białka sojowego, gdyż aminokwasy w nim zawarte są nie pełnowartościowe i słabo przyswajalne(stosujmy tylko mleko najwyzszej jakości na bazie serwatki oraz mleka w proszku)

-cielęta mięsne powinny dostawać mleko lub preparat mlekozastępczy do momentu rozwinięcia się żwacza. Częstym problemem jest zawczesne odstawienie mleka .Poiło odstawiamy w momencie gdy byczek spożywa odpowiednią ilośc paszy( min pół kg dziennie)

-w momencie wystąpienia biegunki, nasze cielęta miesne potrzebują elektrolitów oraz nawodnienia. Dobrym rozwiązaniemjest preparat zawierającym sód i potas plus solidna dawka czystej wody kilka razy dziennie.

-cielęta nie tolerują wilgoci więc dbajmy aby nasza ściółka była sucha i świerza

 

 

Cielak-najlepsza inwestycja


Od kilku miesięcy obserwujemy stały wzrost cen skupu żywca wołowego. Ceny ciężkich byków biją rekordy, takich wartości jak obecnie, nie odnotowano jeszcze w naszym kraju. A przed nami jeszcze lepsze perspektywy.
Za pół roku będziemy gospodarzami Euro 2012, co za tym idzie ogromny popyt na steki wołowe w naszym kraju, przełoży się na kolejny wzrost cen żywca wołowego.
Ogólno światowy niedobór wołowiny, spadające pogłowie bydła w Europie, Susza w Ameryce Południowej, rozwijający się rynek Chińskich konsumentów mięsa wołowego, to wszystko przełoży się na wzrost cen  wołowiny w najbliższej przyszłości.
Wszystkie te czynniki plus stabilna sytuacja polskiego rolnictwa powodują iż opłacalność hodowli bydła opasowego w naszym kraju wzrasta.

 


 

Wyższy VAT na cielęta

 

Informujemy, iż z dniem pierwszym stycznia 2011 roku podatek VAT na cielęta wzrósł z 3% do 8%.Wszystkie ceny po pierwszym stycznia opiewają w nową wyższą stawkę podatku VAT.

 


 

Dobry cielak równa się duży zysk.


Obecnie nikt już chyba nie ma wątpliwości, iż obok podłoża paszowego głównym kryterium osiągnięcia zysku w hodowli buhajów rzeźnych, są dobrej jakości cielęta.


Co to oznacza?


Jakich cieląt powinni poszukiwać hodowcy. Wybierając zwierzęta do naszej hodowli powinniśmy kierować się dwoma kryteriami.
Po pierwsze: zdrowotność, czyli sprawa jasna wystrzegać się zwierząt chorych nie pewnego pochodzenia, bez urzędowego statusu
zdrowotności tj. białaczka bruceloza gruźlica.
Po drugie i najważniejsze: optymalnym wyborem dla hodowcy są cielęta krzyżówkowe,
ras mięsnych z rasami użytkowymi, dwu kierunkowymi. Czyli krzyżówki towarowe.

 


Dlaczego nie cielęta czystych ras mięsnych?


Powód jest bardzo prosty i nazywa się pieniążki. Materiał rasowy jest o około 35% droższy w zakupie i bardzo rzadko aż tyle droższy w sprzedaży, a w dodatku bardzo trudno dostępny a właściwie nie dostępny w małych wagach w naszym kraju. Tutaj możemy przytoczyć bardzo prosty przykład sprzedaży buhaja w wadze ubojowej ok. 600kg. Niewiele jest w Polsce zakładów które dołożą nam premię za czystość rasy to jest oraz za walory kulinarne naszego 600 kilogramowego byka. Wszyscy wyważą naszą sztukę w przedziale poubojowym 300kg+ czyli najlepiej płatnej grupie. Oraz w zależności jak umięśniony jest nasz osobnik nadadzą mu klasę poubojową od Edo P według klasyfikacji EUROP. Gdzie E oznacza umięśnienie najlepsze a P najgorsze. Tutaj nasza krzyżówka powinna dostać klasę U, R a sztuka czysto rasowa E lub U. Zatem między krzyżówką, a rasą czystą mamy tylko jedną klasę różnicy. Co w przełożeniu na naszą 600 kilogramową sztuką daje nam około 30 groszy różnicy w cenie kilograma w wadze poubojowej czyli 30 groszy razy 300kg mięsa równa się 90zł.
Przy porównywalnych przyrostach i zużyciu pasz. Wniosek jest jeden, największy zysk osiągniemy hodując krzyżówki towarowe a nie rasowe bydło mięsne.

 


A może HF?


Rasa HF także ma dobre strony. Główny plus to cena materiału hodowlanego. Cielęta rasy HF są około 30  procent tańsze niż dobra krzyżówka.
W dodatku występują na rynku w niższych wagach niż cielęta kolorowe.  Mówiąc prosto cielę rasy HF możemy kupić za pół ceny cielaka kolorowego.
Dobrze futrowany HF ma szansę osiągnąć wagę ubojową w tym samym czasie co byczek kolorowy, aczkolwiek zazwyczaj trwa to dłużej.

Na pewno mniej miło niż w przypadku krzyżówki będziemy czuli się oglądając klasyfikacja poubojową , tu na pewno nie zobaczymy klasy E, U a nawet R liczyć możemy co najwyżej na klasę O a w większości przypadków na klasę P. W przełożeniu na nasze finanse oznacza to iż nasz 600 kilogramowy byk tańszy będzie o około 1,00 za każdy kilogram wagi poubojowej czyli wyjściowe 300kg. Co daje nam 300zł mniej w rozliczeniu końcowym z naszym odbiorcą.

 


Komu HF ?


Na fermy z dużą ilością paszy (taniej paszy) tam gdzie duże znaczenie ma inwestycja początkowa.
Nie zapominajmy o tym iż za 20 sztuk cieląt krzyżówkowych zapłacimy tyle co za 40 sztuk HF.
Decyzja należy do was.

BYKPOL Sp. z o.o.

Baza Małszewko

12-120 Dźwierzuty

Małszewko 16

Woj. Warmińsko-Mazurskie


 Baza Żakowo

64-111 Lipno

Żakowo 17 a

Woj.wielkopolskie